Skip to content

Dansk Gasshuku 2020

Årets eneste danske gasshuku bliver kun for voksne. Der er altså intet gasshuku for børn i 2020.

OPDATERING fra Sensei Henrik: Desværre kom der nye fortolkninger af reglerne for træning og konkurrencer i mandags (9/11), der gør, at inddelingen ved det kommende Gasshuku ændres.

Efter de nye fortolkninger, er det ikke muligt at dele hallerne på i mindre sektioner, hvilket betyder, at vi max må være 10 personer i hvert lokale for voksne og 50 hvis man er under 22 år.

Der rådes over 7 lokaler – så en del af Gasshukuet kan godt afvikles – men desværre ikke det hele. Den nye inddeling ser derfor således ud:

Lørdag den 21. november

9.00 – 13.00                           VOKSNE: 1. kyu og 2. kyu

                                                 JUNIOR -21 år: 4. – 1. kyu

 

 14.00 – 18.00                        10. – 3. kyu   

 

Søndag den 22. november

9.00 – 13.00                           Dan-Kandidater

 

Dette betyder, at Gasshukuet for sortbælter bliver rykket til lørdag den 13. februar 2021.

 

Lørdag den 13. februar

9.00 – 13.00                            VOKSNE & JUNIORER: 1. dan – 2. dan

14.00 – 18.00                           3. – 6. dan

 

For jer, der har tilmeldt jer gasshukuet for sortbælter, holder vi fast i tilmeldingen, så jeres plads bliver reserveret til februar.

Er I forhindret i at deltage efter de nye træningstider, eller har I spørgsmål til det fremsendte, så skriv til Sensei Anja (anja.soellner@gmail.com), så hurtigt som muligt.

Vi håber på jeres forståelse og opbakning, for at vi kan få arrangementet op og kører….

En hold- og træningsplan vil blive udsendt senere, så I ved hvilket lokale I skal være i, og alle de praktiske ting omkring jeres deltagelse vil der også blive informeret om, så snart det hele er på plads.

Læs mere og tilmeld dig her!